Jak ušetřit peníze za energie?

Nejprve si ujasněte, jak jste na tom doposud se spotřebou energií byli. Můžete si porovnat platby za několik uplynulých let a zjistit, kdy jste platili nejméně a kdy nejvíce. Také můžete své výdaje porovnat se známými, abyste si udělali představu, jak na tom opravdu jste, zda jsou Vaše výdaje opravdu nepřiměřeně vysoké. Vzájemná výměna zkušeností Vám může rovněž pomoci snížit náklady.
Čtyři cesty jak snížit účty za elektřinu
žárovka se zástrčkou
1.       Vybírejte úsporné spotřebiče
Pokud Váš čeká výměna některého ze spotřebičů, například ledničky či pračky, při výběru té nové si všimněte také nálepky, na které je vyznačena energetická náročnost. Hodnocení je provedeno barevně a navíc jsou jednotlivé stupně odlišeny písmeny v rozmezí A-G, přičemž nejúspornější je A. Čím úspornější spotřebič si vyberete, tím méně elektřiny spotřebujete. Pokud spotřebič využíváte, snažte se jej využít tzv. beze zbytku, to znamená, nezapínejte například myčku jen z poloviny naplněnou. Některé spotřebiče můžete nechávat v tzv. pohotovostním režimu, pokud však chcete ušetřit, vypínejte je přes noc úplně.
černá nabíječka
2.       Používejte úsporné žárovky
Osvětlení představuje až 20℅ výdajů za elektřinu! Úsporné žárovky mají tudíž velký smysl, pokud chcete ušetřit. Bojíte se jejich vyšší pořizovací ceny? Pak si uvědomte, že jejich životnost je několikanásobně delší než u klasických žárovek.

3.       Nenechávejte nabíječky v zásuvce
Máte ve zvyku nechávat nabíječky na telefon, tablet či notebook neustále v zásuvce, abyste je nemuseli nikde hledat? Je to chyba, tyto nabíječky mají velkou spotřebu, proto je po použití vytáhněte ze zásuvky.
spotřebiče v kuchyni
4.       Modernizujte
Pokud máte dům, který vytápíte a můžete si to dovolit, pořiďte si moderní kondenzační kotel. Počáteční investice se Vám vrátí ve snížených nákladech asi do dvou let. Efektivitu stávajícího systému vytápění můžete vylepšit pořízením modernějšího termostatu. Pokud máte světelná tělesa ovládaná čidly, upravte jejich interval svícení, tak aby nesvítily déle, než je to nutné.